چگونه فرزندان‌مان را زهرایی تربیت کنیم؟

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدجواد امام‌پور مدیر امور اساتید، استادیاران و سرمربیان معاونت تعلیم و تربیت سازمان بسیج در گفت‌وگو با خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس درباره نحوه اجرای فرامین فاطمی در فضای مجازی از سوی زنان و مادران ابراز داشت: فضای مجازی یک چاقوی دولبه است. گاهی اوقات می‌شود از این فضای مجازی در راستای تحقق ارزش‌­ها و مادر خوب بودن استفاده کرد.

وی افزود: منتها چون که غالباً غلبه استفاده از این فضا به سمت مسائل ضدارزشی و منفی است و هنوز نتوانستیم فرهنگ استفاده از آن را در جامعه جا بیندازیم تا نام فضای مجازی می‌­آید، ذهن به سمت جنبه منفی آن متبادل می‌­شود.

حجت‌الاسلام امام‌پور تصریح کرد: با این وجود فضای مجازی ابزار خوبی است، مثلاً الان تمام محتواهای کتاب را داخل تبلت داریم یا وقتی از کتابخانه‌­های معتبر محتواهایی مورد نیاز را جستجو می‌کنید به راحتی در دسترس است. بنابراین انسان باید خودش این فضا را مدیریت کند. در فضای سالمی که به نفعش است، باید از این ابزار کمال استفاده را کرد.

وی ادامه داد: اینکه می­‌گویند حضرت زهرا (س) الگو است، گاهی اوقات الگو بودن را تنزل می‌­دهیم و از سطح پایین چون نگاه می‌­کنیم و شروع می‌­کنیم در یک جاهایی گیر می‌­کنیم. ببینید حضرت زهرا (س) اسامی‌ها­یی دارند که این اسامی هم بی‌دلیل روی انسان‌های معصوم گذاشته نشده است.

حضرت زهرا (س) برای مردان و زنان الگو هستند
مدیر امور اساتید، استادیاران و سرمربیان معاونت تعلیم و تربیت سازمان بسیج بیان داشت: این طور نیست که اگر اسم فردی را محمد می­‌گذارند او آدم پسندیده­‌ای باشد. حالا تفعل به خیر می‌­زنند می‌‌گویند به خاطر اینکه إ‌‌‌ن‌شاءالله یک اخلاق پسندیده‌­ای داشته باشد، نام او را محمد می­‌گذاریم. ولی اسامی معصومین این گونه نیست.

وی گفت: وقتی که می­‌گویند سیدة نساء العالمین نه اینکه سیده نساء العالمین است؛ یعنی الگوی زنان عالم است. این عبارت می­‌خواهد بگوید سیدة من نساء العالمین یعنی از جنس زن است. این الگو برای مرد و زن است. بعضی افراد این واژه را اشتباه معنا می­‌کنند. در اینجا اصلاً جنسیت مطرح نیست.

حجت‌الاسلام امام‌پور خاطرنشان کرد: منتها خداوند می­‌خواسته یک جنس زن معصوم غیر از حضرت مریم (س)، حضرت آسیه (س) و حضرت خدیجه (س)، یک کسی در یک مقام و در یک افق بالاتر از اینها خلق کند که بانوان فکر نکنند که راه برای کمال ندارند و فرع انسانیت هستند.

وی افزود: خدا ‌با نشان دادن حضرت زهرا (س) می‌خواهد بگوید. همان طور که مرد خودش اصالت دارد و می‌­­تواند مسیرهای کمال را طی کند، زن هم می‌تواند. بنابراین وقتی درباره حضرت زهرا (س) می­‌گوییم که ایشان ملیکه ملکوت، جلیله جبروت، نجیبه لولاک و‌ محبوبه افلاک است، این یک معنای دیگری پیدا می‌کند. در عین حالی که ماهیتش، ماهیت انسانی است و معصومین در همین دنیا زندگی کردند.

راز تربیت خاص حضرت زهرا (س)/ چگونه فرزندانی زهرایی داشته باشیم
مدیر امور اساتید، استادیاران و سرمربیان معاونت تعلیم و تربیت سازمان بسیج اظهار داشت: منتها آنچه که باعث می‌­شود که محصول تربیت حضرت زهرا (س)، امام حسن (ع)، امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) می‌شود، به خاطر ملکوتی بودن حضرت (س) است و اگر مادری بویی از ملکوتی بودن ببرد، آن وقت او هم بلد است مانند حضرت زهرا (س) تربیت کند.

وی ادامه داد: با این وجود حضرت زهرا (س) یک قله‌­ای است که انسان به سمت ایشان حرکت می­‌کند. اگر برنامه بانوان این باشد که به سمت ایشان حرکت کنند، آن وقت رایحه ملکوت به آن‌ها می‌رسد و بعد می‌توانند بچه‌­هایشان را زهرایی تربیت کنند.

منبع: خبرگزاری فارس

مقاله پیشنهادی

درخواست وقف ساختمان جهت امور فرهنگی و مذهبی در مشهد

کانون فرهنگی تبلیغی راه نور مشهد مقدس با توجه به توسعه فعالیت های خود در …